Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,20 lipca
Imienieny:
Czesław, Hieronim, Fryderyk
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Stanisława Górska
obrazek
Stanisława Górska (z domu Wojtaś)

Urodziła się 6 listopada 1919 roku w Niemścicach w rodzinie Franciszki i Piotra Wojtasiów. Jej rodzice prowadzili gospodarstwo. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Oględowie kontynuowała naukę w siedmioklasowej Publicznej Szkole Podstawowej Żeńskiej w Staszowie, a następnie w Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym w Staszowie. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w 1938 roku uczyła się w Pedagogium w Kielcach na kierunku matematyczno-fizycznym. Wybuch II wojny światowej przerwał jej naukę. W 1943 roku wyszła za mąż za Stanisława Górskiego i zamieszkała w Kurozwękach. Od 1 września 1949 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Kurozwękach. Pracując ukończyła w 1958 roku Studium Nauczycielskie w Kielcach – kierunek matematyka. Jako nauczyciel matematyki pracowała 25 lat, z dniem 1 grudnia 1974 roku odeszła na emeryturę.

Cieszyła się ogromnym szacunkiem społeczeństwa, władz administracyjnych i oświatowych. Była radną Gromadzkiej Rady Narodowej w Kurozwękach i Powiatowej Rady Narodowej w Staszowie dwie kadencje. Instruktorem matematyki w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Kadr Oświatowych, kierownikiem ogniska metodycznego z matematyki, członkiem komisji egzaminacyjnej nauczycieli. Kiedy w 1958 roku podjęto inicjatywę budowy nowej szkoły w Kurozwękach została przewodniczącą Społecznego Funduszu Budowy. Była bardzo dobrym nauczycielem matematyki – tak wspominają ją byli uczniowie.

Uwieńczeniem 25. letniej pracy był Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymała z okazji Dnia Nauczyciela 12 października 1974 roku.

Zmarła 4 lutego 1975 roku. Jej pogrzeb zgromadził ogromne rzesze byłych wychowanków, kolegów z pracy i miejscowego społeczeństwa.

„Dziękujemy za trud włożony w nasze wychowanie i wykształcenie – wychowankowie” - tymi słowami żegnali swoją wychowawczynię uczniowie.

Górska Ewa, Górska Maria: Nauczycielu dobry: Śp. Stanisława Górska Nauczyciel Szkoły Podstawowej w Kurozwękach 1949-1974 Wspomnienie [w:] Głos Kurozwęk. Biuletyn Informacyjny Stowarzyszenia Miłośników i Przyjaciół Kurozwęk. Grudzień 2004, nr 4, str. 6.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ