Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,19 marca
Imienieny:
Józef, Bogdan, Marek
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia
obrazek
Powstanie Niemścic

Niemścice to stara wieś - pierwsza wzmianka o niej pojawia się w zapiskach Jana Długosza jako Nyemsczicze. W XVI w. nazywano ją już Niemsczice. Nazwa pochodzi od imienia Niemsta – pierwszego właściciela. Potem miejscowość nazywano Niemścice-Zaraź, ta ostatnia nazwa pochodzi od nazwy niedalekiego przyczółka, gdzie kiedyś miała być zaraza. W 1827 r. wieś liczyła 9 domów zamieszkiwanych przez 71 mieszkańców, do dziś liczba ta wzrosła trzykrotnie.

Czasy okupacji – lata 1939 – 1944

Okres II Wojny Światowej był dla mieszkańców Niemścic bardzo trudny i bolesny. Część rodzin straciła dach nad głową, pozostała bez środków do życia, innych przepełniał ból po utracie bliskich im osób.

Pierwszy napad wojsk niemieckich na Niemścice miał miejsce w czerwcu 1943 roku o godzinie 10:00. Hitlerowcy podpalili wówczas zabudowania należące do Pawła Sadłochy, znajdujące się na obrzeżach wsi. Podczas długich poszukiwań udało im się także odnaleźć i aresztować za działania w partyzantce Pawła Kaczmarczyka. Został on rozstrzelany w tym samym roku pod Osiekiem.

Najbardziej dramatyczne dni dla mieszkańców Niemścic miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia 1944 roku. Podczas ostatnich godzin okupacji tutejsza ludność była świadkiem krwawych walk frontowych. Część mieszkańców Niemścic, aby chronić swoje rodziny, opuściła domostwa i udała się do pobliskich miejscowości, pozostali nie opuścili wsi ukrywając się w piwnicach i prowizorycznych schronach. Podczas trwania bitwy Niemcy spalili znaczną część zabudowań należących do mieszkańców wsi. Zniszczeniu uległy budynki należące do:
1) Stefana Nowaka – spalony został dom mieszkalny;
2) Kazimierza Chojny – spalone zostały wszystkie budynki;
3) Piotra Bielca – spalona została stodoła oraz obora;
4) Bronisława Grabki – spalone zostały wszystkie budynki;
5) Antoniego Nowaka – spalony został dom mieszkalny;
6) Władysława Strojnego – spalona została stodoła;
7) Jana Żaka – spalona została stodoła;
8) Ignacego Kaczmarczyka – spalone zostały wszystkie budynki;
9) Andrzeja Przybyłka – spalony został dom z obórką;
10) Jana Wawrzyka – spalone zostały wszystkie budynki;
11) Katarzyny Boś – spodlony został dom z obórką;
12) Antoniego Masa – spalone zostały wszystkie budynki;
13) Władysława Suchonia – spalony został dom z obórką;
14) Walerego Chojny – spalony został dom z obórką;
15) Szczepana Skuzy – spalony został dom.

Na rozdrożu prowadzącym do przyczółka Zaraź st. por. Gwardii Kimenkow z 71. Samodzielnego Pułku Czołgów Ciężkich Gwardii unieruchomił jeden z niemieckich czołgów Königstiger.

Linia frontu na kilka miesięcy zatrzymała się wzdłuż granic Kotuszowa, Jabłonicy, Szydłowa (w kierunku Stopnicy). Był to czas gdy mieszkańcy Niemścic i pobliskich wsi przyfrontowych zostali ewakuowani do Rytwian, Osieka, Bukowej, Suchowoli, Wiśniowej. Spędzili oni ponad pół roku na tzw. ,,wygnaniu”. Okres ten ze względu na trudne warunki mieszkaniowe (większość osób spała w stodołach) oraz brak żywności na długo zapadł w pamięci mieszkańców naszej wioski.
W styczniu 1945 roku po ofensywie Armii Czerwonej, mieszkańcy Niemścic powrócili do swoich domostw. Z powodu licznych zniszczeń spowodowanych walkami na terenie naszej miejscowości cześć mieszkańców straciła cały dorobek swojego życia.

9 maja 1945 roku został podpisany akt zwycięstwa i oficjalnie zakończyła się II Wojna Światowa.

W czasie wojny wielu mieszkańców naszej miejscowości było prześladowanych i poszukiwanych przez Niemców, część z nich uratowała swe życie ukrywając się przed wrogiem, część z nich została zamordowana. Byli to:
1) Marcin Myśliwiec – zginął wywieziony w roku 1940 najprawdopodobniej do Oświęcimia
2) Antoni Pyrek – zamordowany w Oświęcimiu
3) Paweł Kaczmarczyk – rozstrzelany pod Osiekiem w roku 1943
4) Jan Kozioł – rozstrzelany na cmentarzu w Kurozwękach w roku 1943
5) Władysław Sadłocha (syn Jakuba) – śmiertelnie pobity przez Niemców w 1940

Okres powojenny

Pierwsze lata po wojnie upływały mieszkańcom Niemścic na usuwaniu skutków wojny i odbudowie zniszczonych gospodarstw.

Ważnym wydarzeniem w życiu mieszkańców Niemścic było zapalenie się żarówek w roku 1955. Linię energetyczną przeprowadzono z Oględowa do Kurozwęk. Dwa lata później dzięki inicjatywie Bronisława Jakubika zainstalowany został w Niemścicach pierwszy telefon. W tym samym roku dzięki inicjatywie mieszkańców Niemścic powstało także przedszkole, ulokowane ono zostało w domu Piotra Bielca. Swoją działalność prowadziło ono przez 4 lata. W 1957 roku w ramach czynu społecznego rozpoczęto budowę drogi dojazdowej do wsi. Szczególną rolę przy budowie drogi odegrali: Wincenty Krakówka – ówczesny sołtys wsi, Henryk Banaś, Edward Sadłocha, Bronisław Jakubik oraz Helena Bielec.

Zmiany administracyjne

W okresie przed II Wojną Światową oraz w czasie okupacji Niemścice wchodziły w skład gminy Oględów z siedzibą w Koniemłotach, powiatu stopnickiego z siedzibą w Busku Zdroju, województwa kieleckiego.
W 1954 roku w skutek likwidacji gmin i tworzenia gromadzkich rad narodowych Niemścice przynależne były do Gromadzkiej Rady Narodowej Kurozwęki. Z krańcowych części powiatu buskiego, sandomierskiego oraz opatowskiego powstał powiat staszowski, do którego należała wieś Niemścice.
Ponownie w roku 1972 na miejsce gromadzkich rad narodowych stworzono gminy. Niemścice zostają wówczas włączone do gminy Staszów. Trzy lata później zlikwidowane zostają powiaty, w tym również powiat staszowski. Powstaje wówczas 49 województw. Od tego czasu Niemścice przynależały do województwa tarnobrzeskiego. W 1976 roku zostaje połączony Urząd Miasta Staszowa oraz gminy Staszów w jedną jednostkę organizacyjną ,,Urząd Miasta i Gminy Staszów”.

Obecnie Niemścice wchodzą w skład gminy Staszów, powiatu staszowskiego, województwa świętokrzyskiego.

Obok urzędu gminy określoną rolę ma do spełnienia sołtys. Na przestrzeni minionych lat funkcję sołtysa pełnili:
1) Wacław Rybus
2) Kazimierz Chojna
3) Jan Żak
4) Antoni Kozioł
5) Edward Kaczmarczyk
6) Henryk Banaś
7) Wincenty Krakówka
8) Marek Chojna

W chwili obecnej funkcję sołtysa pełni Barbara Suchorowska.

Opracowała: Joanna Jakóbik oraz Małgorzata Suchorowska na podstawie Kroniki Strażackiej OSP Niemścice, prowadzonej przez Zenona Chojnę
Dodatkowe źródła: ,,Staszów i okolice” Józef Myjak, PAIR Staszów 1998 r.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
21 CZERWIEC 2016
Komentarz dodał: Anna Jakóbik
Bardzo ciekawie przedstawiona historia naszej wsi, jestem pod wrażeniem.
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ