Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,19 marca
Imienieny:
Józef, Bogdan, Marek
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Nazwy lokalne
obrazek
Niemścice, jak i wiele miejscowości w naszym kraju ,,podzielone” są na tzw. przysiółki. Przysiółek to skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi, jest to również charakterystyczny obszary położony w obrębie danej miejscowości. W Niemścicach funkcjonuje kilkanaście przysiółków posiadających swoje unikalne nazwy. Oto krótkie informacje o każdym z nich.

Wjeżdżając do naszej miejscowości po lewej stronie znajduje się przysiółek o nazwie Góry. Dawniej znajdowały się tam pola uprawne, dziś jest to malowniczy obszar leśny, położony na niewielkich wzniesieniach. Teren ten położony jest pomiędzy drogą wojewódzką oraz drogą powiatową prowadzącą do centrum wsi.
Naprzeciwko Gór, znajdują się liczne pola uprawne, które stanową przysiółek Niwa. Do przysiółka tego przylega droga powiatowa.

W centrum wsi znajduje się tzw. Karczmisko. Dawniej w tym miejscu zlokalizowana była kuźnia, dziś na jej miejscu wybudowany został przystanek autobusowy.

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej oraz boiska sportowe znajdują się na tzw. Dodatkach.

Wędrując dalej po Niemścicach znajdziemy się na Chruściku. Nazwa tego przysiółka pochodzi prawdopodobnie od owadów chruścików. W latach siedemdziesiątych XX wieku teren ten był bardzo silnie zabagniony, owady te miały więc wtedy idealne warunki do rozwoju.

Na Chruściku znajduje się także Szkolna Droga. Jest to polna droga, którą do 1979 roku dzieci z Niemścic chodziły do szkoły podstawowej w Oględowie.

Zaraź to przysiółek, który znajduje się na granicy Oględowa i Niemścic. W okresie II Wojny Światowej obszar ten stanowił osobną wieś. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od ,,zarazy”, choroby, która panowała w Staszowie i jego okolicach w roku 1922.

Bezpośrednio przy przysiółku Zaraź znajduje się obszar zwany Pod Lasem. Jak sama nazwa wskazuje obszar ten położony jest przy lesie zwanym Chrósty, w jego skład wchodzą liczne pola uprawne. Na terenie tym przez ostatnie lata powstało wiele nowych domów mieszkalnych.

Na granicy Niemścic i Ponika znajduje się niewielki strumyk (ponik), który zanika pod ziemią, a wypływa w Kurozwękach w okolicy Stadniny Koni. Strumyk ten wraz z przyległym do niego zagajnikiem nazwany został Bełchem.

Piękną okolicą są także Kaczeńce, położone na granicy Oględowa i Niemścic. Nazwa tego przysiółka pochodzi od przepięknych kwiatów kaczeńcy, które rozkwitają wczesną wiosną. Jest to teren podmokły, na którym znajdują pożywienie bociany, które mają swoje gniazdo właśnie na tym przysiółku.

Łąki i Ogrody to przysiółki znajdujące się przy drodze wojewódzkiej, położone na granicy Niemścic i Kurozwęk. Przysiółki te graniczą z przepływającą przez naszą miejscowość rzeką Czarną.

Bukowiec to wąwóz, którego zbocza porasta las mieszany. Obszar ten zamieszkują liczne dzikie zwierzęta takie jak: lisy, dziki, sarny.

Obszarem leśnym znajdującym się w naszej wsi, który ma swoją oryginalną nazwę jest Osiczyna. To właśnie o bajki o tym terenie dzieci z naszej miejscowości narysowały piękne ilustrację, które można obejrzeć na naszej stronie internetowej.

Na podstawie artykułu Ewy Straszak ,,Niemścickie nazwy lokalne" - Głos Kurozwęk 2 czerwca 2004
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ