Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,19 marca
Imienieny:
Józef, Bogdan, Marek
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Zenon Chojna - bohater mojej małej ojczyzny
obrazek
Zenon Chojna urodził się 7 listopada 1931 roku w Niemścicach pow. Busko. Tutaj też wychowywał się i dorastał. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie został powołany do zasadniczej służby wojskowej, którą zakończył w 1954 roku w stopniu oficera rezerwy. Początkowo został zatrudniony w Prezydium Rady Narodowej w Staszowie w Wydziale Oświaty na stanowisku referenta planowania, a następnie przez 2,5 roku pracował jako kierownik Referatu Kadr Wydziału Oświaty. Po zawarciu związku małżeńskiego w 1957 roku przeniósł się do Kielc. 1 października 1958 roku rozpoczął pracę w Oddziale Wojewódzkim PZU w Kielcach w Wydziale Ubezpieczeń Rolnych. Przez prawie 40 lat pracował z wielkim oddaniem i zaangażowaniem w PZU, awansując kolejno na coraz to wyższe stanowiska pracy, m.in. był dyrektorem I Inspektoratu PZU. W tym tak rozległym czasie obok spraw służbowych w 1967 roku ukończył studia zaoczne w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie oraz szereg szkoleń branżowych. Pracując na kierowniczych stanowiskach służył podopiecznym swoją wiedzą i doświadczeniem. Był wzorem i przykładem dla innych. Cieszył się dobra opinią. Za swoją pracę zawodową otrzymał wiele nagród, podziękowań i odznaczeń, m.in. brązowy i złoty krzyż zasługi, odznakę ,,Za zasługi dla Kielecczyzny”. Przeszedł na zasłużoną emeryturę w 1997 roku.

Zenon Chojna był również wielkim społecznikiem. Przez wiele lat społecznie pracował w Radzie Osiedlowej Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jak również w Radzie Nadzorczej Pracowniczych Ogrodów Działkowych przy ul. Bohaterów Warszawy w Kielcach. Za wieloletnią działalność i zaangażowanie otrzymał Srebrną i Złotą Honorową Odznakę Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz srebrną i złotą odznakę ,,Zasłużonego działkowca”.

Wiele dobrego uczynił również dla druhów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemścicach – skąd pochodził. Był autorem kroniki Straży Pożarnej, będącej zarazem kroniką historii rodzinnej miejscowości. W podziękowaniu za trud i wkład pracy uhonorowany został złotym medalem ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Był człowiekiem, który kochał życie, kochał rodzinę i przez 58 lat małżeństwa wiele dla niej uczynił. Za to również otrzymał medal od Prezydenta RP - ,,Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Zenon Chojna był dobry, życzliwy, nikomu nie odmawiał pomocy. Posiadał wyjątkowe zdolności organizacyjne, umiał zawsze właściwie rozwiązywać najtrudniejsze zadania. Łączył w sobie cechy wspaniałego organizatora pracy i przełożonego z serdecznym, koleżeńskim stosunkiem do podwładnych. Był człowiekiem pogodnym, skromnym, traktował wszystkich z dużym zrozumieniem. W życiu rodzinnym był wzorowym mężem, ojcem i dziadkiem oraz wspaniałym człowiekiem.

Zmarł 2 października 2015 roku. Został pochowany w Kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu w Cedzynie koło Kielc.

Anna Pietrzak, Dorota Chojna

Kielce, 9.02.2016 r.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ