Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,19 marca
Imienieny:
Józef, Bogdan, Marek
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Bronisław Jakubik - bohater mojej małej ojczyzny
obrazek
Bronisław Jakubik przyszedł na świat 29 listopada 1908 roku w Niemścicach w domu Katarzyny i Wacława Jakubików. Miał czworo rodzeństwa. Ukończył Szkołę Podstawową w Oględowie i Gimnazjum w Staszowie. Przed II Wojną Światową odbył służbę wojskową – służył w Kawalerii Konnej. A po wojnie, w latach 1945-1948, uczył się w Liceum Mierniczym w Warszawie. W 1948 roku uzyskał tytuł mierniczego.

W czasie II Wojny Światowej Bronisław Jakubik (pseudonim „Fotograf”) walczył jako żołnierz Armii Krajowej. Najpierw na Froncie Wschodnim jako dowódca kompanii w stopniu porucznika, a po rozbiciu Frontu wrócił w rodzinne strony, by dalej walczyć w obronie ojczyzny.

Po wojnie, w 1945 roku, poślubił – po długim okresie narzeczeństwa – Bronisławę Żak z Niemścic. Przez kilka lat mieszkali wraz z rodziną na Zagrodach i w Kurozwękach, a później na stałe osiedlili się w rodzinnych Niemścicach. Mieli pięcioro dzieci: Macieja, Barbarę, Alinę, Irenę i Zygmunta.

W latach 1936-1937 pracował przy scalaniu gruntów w Niemścicach.
W 1948 roku Bronisław Jakubik podjął pracę w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym w Kielcach, później (od 1955 roku) pracował w Powiatowym Zarządzie Urządzeń Rolnych w Staszowie, a następnie w Powiatowym Biurze Geodezji, gdzie przez okres trzech lat pełnił funkcję kierownika. W 1964 roku zmuszony był zrezygnować z pełnionej funkcji, ponieważ nie chciał zapisać się do PZPR (osoby pełniące funkcje kierownicze miały obowiązek przynależności partyjnej). Przeniósł się więc do pracy do Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych w Staszowie.

Z jego inicjatywy założono, w 1967 roku, jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemścicach. Pan Jakubik został jej pierwszym prezesem.

Bronisław Jakubik, w okresie międzywojennym i w czasach powojennych, był jednym z niewielu wykształconych dzieci chłopskich. Swoją wiedzą i umiejętnościami służył mieszkańcom swojej wsi.
Zabiegał o to, by w Niemścicach zainstalowano telefon. Stało się to w 1957 roku. Od tego momentu, w nagłych i ważnych sprawach niemściczanie mieli możliwość skorzystania z telefonu.
Pan Jakubik jako pierwszy wprowadzał do swojej wsi technikę. W 1966 roku pojawia się w jego domu telewizor, przed którym wieczorami tłumnie gromadzili się mieszkańcy Niemścic. W jego domu pojawiła się też pierwsza pralka „Frania” i kuchenka gazowa. Namawiał on wszystkich mieszkańców wsi na zakup sprzętu, który ułatwiał pracę gospodyniom domowym.
Posiadał aparat fotograficzny, którym, jako amator, wykonywał fotografię upamiętniające ważne wydarzenia, z życia mieszkańców swojej miejscowości, takie jak śluby, chrzty, komunie. To dzięki niemu posiadamy pamiątki z młodości naszych dziadków i pradziadków. Często są to jedyne pamiątki z tamtego okresu.

Bronisław Jakubik zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie 24 kwietnia 1969 roku.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ